36/2019

Verze pro tisk |

Už několik týdnů jsem měl absťák po Svatojakubské cestě, takže deník jsem začal připravovat už během týdne a vy si v neděli, kdy už snad jsem pod Českým lesem, čtete jeho čtvrteční verzi.

Minulý týden jsem stihl aspoň na jeden den zajet do svého rodiště, do Staré Boleslavi, kde se právě odehrával konec Svatováclavské pouti. Ale pouť mi to vůbec nepřipomínalo. Oba kostely, jak ten sv. Václava, tak ten sv. Marie jsou z důvodu rekonstrukce zavřené.

Svatého Václava jsem vnímal jako pacifistu, ale nejčastějším prodejním artiklem ve stáncích byly umělohmotné samopaly. V občerstvení vedly moravské frgále, čínské nudle a napěněný burčák. Běžná cena na kolotočích byla sedmdesát korun. Aspoň jsem si z nostalgie zastřílel na růže. Vzduchovka stejná jako zamlada, jen s pojistkou a nepřiohnutá. A také jsem objevil stánek Českolipského pivovaru Lípák. Chmelda si zde našel své obdivovatele, přestože stánek s ním byl až úplně na konci aleje. Moc nechápu, že jich je někdo schopen dát více než deset a odejít po svých.

Blíží se konec možnosti nominovat Alej roku (31. října). Náš kraj a Českolipsko samotné jsou v této anketě velmi úspěšné. Například v roce 2017 zvítězilo sotva zasazené stromořadí na Staré Husí cestě nedaleko Dřevčic. Loni tradičně bojovalo o první příčky stromořadí v Zahrádkách směřující k Valdštejnské bažantnici a letos už si nominaci vysloužilo opět. Loni se o titul "prala" i javorová alej u Blatců.

Že bych vyfotil ty dva jedlé kaštany a pár ořešáků u nádraží v Oknech? Skvělá výuková pomůcka. Například na ukázání rozdílů mezi jedlým kaštanem a jírovcem maďálem. Mimochodem se ještě jednou v myšlenkách vrátím do Boleslavi. Z místa konání lunaparku jsem se prošel starou jírovcovou alejí. Na zemi stovky kaštanů. To my jsme jako malí stáli pod stromem, čekali na každý spadlý plod a pak se o něj rvali. Ať už kvůli tomu, že se sbírali ve škole, vykupovali v lese nebo jsme doma dělali zvířátka … no jo, stárnu, jiná doba. 

Pokud chcete nějakou alej ve svém okolí nominovat do soutěže, pak formulář naleznete zde. Vyhrát můžete let horkovzdušným balónem, digitální zrcadlovku a další zajímavé ceny.

Cokoliv z České Lípy je potřeba podpořit a já si na sociálních sítích všiml knížky pro děti s názvem Andílci – pohádky z obláčků. Napsala ji Lucie Stehlíková původně pro svoje děti. Dvanáct pohádek vzniklo podle andílků, které namalovala její starší dcera. Od 13. 9. vybírá peníze potřebné na vydání na crowdfundingovém portálu www.hithit.com.

Momentálně je vybráno 41 780 korun. Potřeba je více než třikrát tolik. Pokud hledáte tipy na Vánoce, můžete přispět a za svůj příspěvek si vybrat odměnu nejen v podobě knihy, ale třeba i pexesa, plyšáků, triček nebo ilustrací. Akci naleznete zde.

Pořádání City Cross  Run&Walk není právě nejlevnější propagací města, ale kdy jindy se dostane Česká Lípa do zpráv (teď myslím v pozitivním smyslu). Ať už jste běhali nebo ne, mrkněte se na oficiální video, prohlédněte si naše vrcholné představitele a třeba tam uvidíte i někoho známého.

 

Mimochodem, když už jsme u toho běhání, muži i ženy České Lípy minulou neděli postoupili z baráže do druhé atletické ligy.

Aspoň malá poznámka ke Karlovi Gottovi:

Zdroj: facebook

Nahoru

Komentáře

Re: 36/2019 - Alespoň malá poznámka

Alespoň malá poznámka ke KG:
Vskutku mimořádně odvážná, vzácně statečná, příkladně charakterní, nejspíše okno do duše autora poznámky...

Nahoru

Re: 36/2019

Karel Gott byla hvězda první velikosti, neměl u nás konkurenci. Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom diskutovat, ale to je asi tak vše, co s tím můžeme dělat.

Je mi líto, že odešel.

hezký den :-)

Nahoru

Re: 36/2019

Shodujeme se s názorem pána s nickem "mbbb". Rozumíme "kontrapoznámce" paní Tiché k osobité poznámce pana učitele Bárty. Stejně tak věříme, že aktivní účast Karla Gotta na shromáždění kulturní obce 28. ledna 1977 v Národním divadle k "Prohlášení československých výborů uměleckých svazů" (tzv. Anticharta), za účasti naprosté většiny československých umělců, včetně těch národem nejmilovanějších nevyjímaje (výjimky byly žel skutečně v řádech jednotek), není (snad) to jediné, co pan magistr Bárta vnímá jako "odkaz" Karla Gotta. Je nesporně inteligentní a soudný, takže tak ploché vnímání určitě nemá. Pokud ano, měli bychom nemalé obavy, že do příštího deníku zařadí "poznámku" s fotokopií vázacího aktu a stranické legitimace paní Chramostové. Pro případ nepochopení zdůrazňujeme, že to by bylo na úrovni hradního šaška Ovčáčka. Paní Vlasty si vážíme, má naší úctu! Respektujeme, že každý člověk, umělec přirozeně mnohem viditelněji, jde po vlastní cestě, někdy rovněji, někdy klikatěji, nikdo přímo... Kdo jsem já, kdo jsi ty, kdo jsme my, kdo jste vy, abychom byli soudci? Pokud (možná) ano, tak rozhodně nikoliv ve dnech smutku!

V souvislosti s odchodem vzpomenutých osobností české kultury se opět v plné nahotě projevila mentalita nejednoho z Čechů, stejně tak některých NeČechů. Na mysli nemáme příznivce nebo odpůrce, to je stejné ve sportu apod. Na mysli máme byznys, populismus, marketing atd. atd. V čele tohoto trapného a neskonale ubohého tyátru, stáli a stojí politici (ano, jak jinak), dokonce ti nejvyšší, ústavní. Vidina dalších politických bodů, případně procent v oblíbenosti, k tomu u některých i volitelnosti, nastartovala vodopád blábolů, neskutečně hloupých vyjádření. Davy, nejenom straníci, tleskají, soudní lidé se nestačí divit či spíše děsit... Jsme přesvědčeni, že obě osobnosti si tento humbuk a PR našich všemocných nezaslouží.

Zděšeni, znechuceni, a to jsme vlastně zdrženliví, jsme i my! Hradní šašek a první tlučhuba (státní úředník) beztrestně plivne na předsedu Ústavního soudu. Chorý hradní pán, soudně posuzovaný multilhář, nelení, na bývalého chartistu, přítele paní Chramostové, plivne ještě silněji. Morálka, pravda, slušnost, poctivost..., sem či tam, vše jedno! Ostatní ústavní činitelé a mnozí z dalších vlivných politiků mlčí, případně bagatelizují... No jo, co vlastně ta paní Jourová bude ve funkci místopředsedkyně EK dělat? Náš právní stát je "určitě" super! Možná pošle gratulaci exprezidentovi Klausovi k udělení nejvyššího státního vyznamenání. Otázka zní - za co? Dle znalých za to, že Havel ty metály měl a Klaus ještě ne. Dle jiných za super Klausovy skutky, primárně za zrůdnou amnestii ve prospěch jemu podobných, chudých...

Krásný týden všem optimistům!

Nahoru