Recenze: Banger aneb jak zajít za hranici vlastního svědomí

Verze pro tisk |

Tohle nechcete vidět. Generaci mladých hudebníků, kteří v touze po zviditelnění a mediální udělají cokoli. Adam Mišík v sugestivní roli hudebníka Alexe, který chce udělat rapový hit, tzv. banger, kterým se může proslavit, ale k naplnění cíle nemá jinou cestu, nežli prodej (nebezpečných) drog. Je to o touze jít za svým snem a udělat pro to cokoli. Je to o přátelství na hranici života, kde končí omezení a předsudky a sklouznout za hranu zákona a normality je velice jednoduché. Adam hraje jako o život, realistickému vyznění výrazně napomáhá silně dokumentární charakter, protože film byl prakticky točený na mobil, s neučesanými, často rozmazanými scénami.

Měl jsem problémy si zvyknout na těkavé záběry, ta roztřesenost obrazu je možná rádoby umělecká deviza, ale taky silná překážka pro oči, pro jasné a plné vnímání, které člověk v kině plně potřebuje. Režisér Adam Sedlák měl nesporně odvážný nápad a některé vizuální prvky, které se v dlouhém 105minutovém snímku objeví, stojí za pochvalu. Nejenom odvážné flashbacky, ale hlavně kombinování reality se scénami ze staré animované klasiky Jak pejsek s kočičkou vařili dort. To bych v tomhle současném generačním snímku věru nečekal.

Nečekal bych některé zajímavé beaty ani romského parťáka hlavního hrdiny, který vlastně stojí za Alexovými akcemi, ať už drogovými nebo hudebními. Je to přátelství, které vede skoro až za hrob. Ale není to hlavní hrdina, který nakonec umírá, ale někdo, na kom Alexovi velice záleží. Nečekal bych záblesky zodpovědnosti, které se ve filmu objeví a ani zvážnělého Sergeje Barracudu, který je pro Alexem hlavním idolem a hraje ve filmu sám sebe. A vůbec bych nečekal zástupce albánské minority, kteří se pohybují okolo rapové scény. Použití jejich jazyka velmi ozvláštnilo multikulturní aspekt filmu.

Banger nekončí dobře, ale snahu o syrovou generační výpověď nelze rozhodně přehlédnout. Pro mladší generaci to může být velmi poučný (polo)dokument o pražské realitě, o které se ví, ale příliš nemluví. 

Kéž by mladí zpěváci, kteří chtějí jít za svými sny, mohli jít svou odvážnou cestou, do které ale drogy nepatří!

Foto: IN, Česká televize, Totalfilm, 2Iarm

alt
alt
alt
Nahoru