Recenze: BLACK ADAM aneb Smrt jediná cesta k Životu jest

Verze pro tisk |

Dwayne Johnson je zpět! I tak by mohla vypadat nejedna pozitivní reakce na nový komiksový blockbuster Black Adam, který už od půlky října okupuje česká kina. A nutno hned říci, že akční svalovec je opět ve skvělé formě, kterou všichni kvitovali od 8. dílu série Rychle a zběsile. Jelikož se pravděpodobně nepohodl s Vinem Dieselem na dalších dílech a netflixovské role jako např. Red Notice, prostě neměly takovou šťávu, bylo jen otázkou času, kdy se probije zpět do nové ikonické postavy, kterou si všichni kinofandové akční fantasy musí oblíbit. Warnerovské studio muselo Marvelu závidět sérii Avengers anebo si prostě řekli, že přitlačí na pilu vzhledem ke všem posledním bijákům. Jak jinak si vysvětlit, že v Black Adamovi je tolik nadupané a dechberoucí akce, zajímavých zvratů i nejednoznačné hrdinské poetiky, že to dá na více než dvouhodinový spektákl, ve kterém není o nudu nouze?

Snímek má nosnou historickou zápletku založenou na osudu egyptského města Kanhdaq, který před 2600 lety před n.l. ovládal tyranský král Akh Ton, než ho dokázal čarodějnou silou svrhnout rebelský chlapec, jemuž čarodějové dali jméno Teth Adam. Jeho hrdinské alter ego v dospělém těle je probuzeno v současném světě, kde se musí postavit nejen zločineckému Intergangu, ale zároveň si vyjasnit své nové poslání. Jeho existence totiž zpočátku pranic nevoní tzv. Společenstvu spravedlnosti, kterému noblesně šéfuje Dr. Fate (vynikající Pierce Brosnan). Ač je film pojímán víceméně vážně a režisér Jaume Serra vrší jednu akční scénu za druhou, nechybí mu příjemné odlehčené momentky jako když se klučina Amon spouští na skatu, který drží rukama, po prádelní šňůře, nebo vtipkující tlouštík Karim kosí autem oživlé mrtvoly za zvuků staré rockové vypalovačky. Humorné procházení zdmi možná za chvíli omrzí, ale „lehce bondovský“ přístup Pierce Brosnana má opět své grády.

Cit pro kvalitní výběr herců byl režisérovi dán do vínku, protože je tady charismatická rebelská bojovnice v podání pohledné íránské herečky Sarah Shahi, sympatický párek mladistvých superhrdinů – zvětšující se „DC-Antman“ tolik nepřekvapil, ale větrná smršť od modrooké seriálové krásky Quintessy Swindell rozhodně ano -, kteří sice částečně kopírují avengerovské ikony, ale záleží na tom někomu? Moc hezky se na to kouká a já nemohl od plátna skoro odtrhnout oči. I když samozřejmě nechybí recyklované hrdinské hlášky, které byly slyšet už mnohokrát před tím, chcete to prostě dokoukat a procítit až do konce.

A že nás (ne)čeká pokračování? Kdo vydrží sedět i po titulcích, tak si udělá svůj obrázek, který se zde nesluší prozrazovat!

Black Adamje letošním (zatím) nejlepším akčním fantasy, ale počkejme si, protože už za týden vtrhne do bijáků marvelovská konkurence v podobě Black Panther: Wakanda Forever a před Vánoci samozřejmě dlouho očekávaný cameronovský Avatar 2 (The Way of the Water).

alt
alt
alt
Nahoru