Přežije-li kultura, přežije národ!

Verze pro tisk |

„Přežije-li kultura, přežije národ“. Známý citát ekonoma, mecenáše a sběratele Jana Viktora Mládka, manžela významné mecenášky a sběratelky umění Medy Mládkové, si vybrala skupina pracovníků kulturních organizací z Libereckého kraje za motto kampaně, která má v této pohnuté době poukázat na důležitou roli kultury ve společnosti. K apelu se přidává i spolek ARBOR - pořadatel MHF Lípa Musica a Českolipského komorního cyklu a vyzýváme další subjekty. Připojte se s námi a podpořte kulturu v nelehké době. Text výzvy i její grafický vizuál je ke stažení i na stránkách festivalu: https://bit.ly/2RfGbGw

„Našemu úsilí můžeme dát i symbolickou podobu. Prosíme proto vás všechny, abystesi stáhli vizuál kampaně, která nese citát Jana Viktora Mládka (na výběr máte černou a bílou variantu, uplatnitelné na jakkoli barevný podklad) a vlastními silami vyrobili transparenty na budovy svých organizací, vylepili plakáty, zveřejnili ve svých tištěných či internetových médiích, sdíleli na sociálních sítích,“žádají signatáři prohlášení. 

Veřejný apel může podpořit kroky ministra kultury Lubomíra Zaorálka, který usiluje o získání více prostředků na podporu kultury, včetně té regionální, ze strany státu a upozornit občany na důležitost kultury právě v situaci, kdy prochází společnost obtížnou zkouškou.

„Musíme se snažit, aby kultura v naší zemi přežila tuto těžkou dobu. Nejen kvůli lidem pracujícím v kultuře, jak občas slyšíme. Tato snaha je důležitá pro všechny lidi v naší zemi. I pro ty, kteří to v této době nemají za důležité,“doplnila Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje a současně majitelka regionálního nakladatelství.

Udržet při životě všechny existující vrstvy lidského života, včetně kultury, považují zástupci iniciativy za nezbytné. „Z historie víme, že skvělá a dnes velice slavná umělecká díla světa vznikala právě po krizích, když minuly doby epidemií nebo válek. Hudba, malířství a literatura reagovaly na tyto pohromy mnoha skvělými díly,“ řekl Jan Randáček, ředitel Oblastní galerie v Liberci.

Z nedávné doby, kdy celý svět prožíval celosvětovou finanční krizi, je známo, že v Česku drastické úspory a omezení prakticky udusily život kulturních institucí. „Hned po vypuknutí současné pandemie a zavedení drastických opatření na ochranu zdraví obyvatel nejen v naší zemi bylo jasné, že už tak podfinancovaná kultura bude znovu tou, která zůstane v žebříčku priorit na jednom z posledních míst,“ doplnil liberecký knihkupec Martin Fryč.

Kultura má přitom v dobách po krizích své velice významné místo. „Lidé se potřebují nadechnout, znovu jít na výstavu, do divadla, na koncert, potkat se s přáteli na krásných místech, prožít něco mimořádného, co jim dovolí na chvíli zapomenout na každodenní starosti,“ dodávají kulturní pracovníci.

ke stažení: text výzvy v doc a pdf / vizuál výzvy v pdf

alt
alt
Nahoru

Komentáře

Re: Přežije-li kultura, přežije národ!

Skvělá výzva, sdílím ihned na fcb!

Nahoru

Re: Přežije-li kultura, přežije národ!

Ano, skvělá a záslužná výzva. Spousta lidí si možná ani neuvědomuje, jak je kultura pro výchovu a život důležitá. Na otevření divadel,koncertních sálů nebo kin si budeme muset ještě počkat, ale prodejny knih by se mohly snad v brzké době otevřít...

Pro milovníky opery zde dávám odkaz na stránku www.metopera.org. Metropolitní připravila opět cyklus operních představení ze záznamu. Začínají v 0.30 našeho času ,ale je možno je na té webové stránce zhlédnout následujících 23 hodin, takže není nutno býti vzhůru a lze se na ně podívat kdykoliv.... Jako první v tomto týdnu bylo přenášeno nádherné představení Aidy s A.Netrebko v hlavní roli.
Zítra je na pořadu Verdiho poslední opera Falstaff, následuje Parsifal s Jonasem Kaufmannem, dále Gounoudova opera Romeo a Julie s Dianou Damrau. 11.4. bude Donizettiho Don Pasquale opět s A. Netrebko a 12. Mozartova opera Cosi fan tutte s Adamem Plachetkou v jedné z rolí
Přeji hezké dny a pevné zdraví!.

Nahoru