Lípa Musica uvede tradiční epilog Má to smysl! s Jitkou Čechovou

Verze pro tisk |

22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabídne ve dnech 2. a 3. listopadu definitivní tečku za svým letošním programem. V České Lípě se již po deváté uskuteční tradiční epilog s názvem Má to smysl!, na němž festival spolupracuje se Základní uměleckou školou Česká Lípa. Ten nabídne letos nejen celodenní workshop a koncertním vystoupení vybraných žáků ZUŠ pro veřejnost, ale navíc i sólový recitál mladé talentované klavíristky Kláry Gibišové ve čtvrtek 2. listopadu. Uměleckou osobností, se kterou se mladé talenty našeho regionu budou tentokrát moci setkat a spolupracovat, bude letošní umělecká garantka Lípy Musicy, vynikající klavíristka Jitka Čechová. Po celodenním workshopu bude ve čtvrtek 3. listopadu finálním vyvrcholením 22. festivalového ročníku oblíbený společný koncert, který od 19 hodin proběhne v českolipském Jiráskově divadle. Na něm vystoupí nejen klavírní talenty českolipské ZUŠ, ale i řada dalších nadaných instrumentalistů, komorních souborů a chybět nebude ani Komorní symfonický orchestr nebo populární Jazzová farma. Vstupenky na oba koncerty jsou k dispozici ve festivalovém předprodeji.

Novinkou letošního epilogového projektu je zařazení recitálu mladé talentované klavíristky Kláry Gibišové, která se představí na svém sólové recitálu ve čtvrtek 2. listopadu od 19 hodin v sále Základní umělecké školy v České Lípě. Na svém recitálu na Lípě Musice uvede díla Bacha, Beethovena, Schumanna, Chopina, Smetany či Dvořáka. Do programu festivalu ji nominovala umělecká garantka Jitka Čechová:

Klárku Gibišovou jsem poprvé zaregistrovala v roce 2018, když hrála na slavnostním koncertu při předávání cen Classic Prague Awards. To jí bylo asi osm let, prostě malinká holčička. Dirigentovi byla sotva do pasu. Hrála fantastickým způsobem finální větu Rondo all’Ungherese z Haydnova Klavírního koncertu D du. Zaujala mě svou výbornou technikou, bezprostředností a ohromně přirozeným způsobem hraní. Bylo zjevné, že je obdařená velkým talentem. Od té doby ji průběžně sleduju, za poslední čtaři roky udělala obrovský kus práce. Na festivalu předvede malý recitál, což už je svým způsobem nezpochybnitelná vstupenka k vyšším cílům – protože zvládnout takovýhle recitál opravdu není žádná legrace,“ představuje Kláru Gibišovou Jitka Čechová.

V rámci projektu Má to smysl! klavíristka Jitka Čechová představí řadu klavírních talentů českolipské ZUŠ a současně bude spolupracovat i s místními tělesy – Komorním symfonickým orchestrem nebo populární Jazzovou farmou. Jitka Čechová uvede za doprovodu orchestru ZUŠ Rachmaninovy Variace na Paganiniho téma a s Jazzovou farmou zahraje například aranži Letu čmeláka Rimského Korsakova. Specialitou bude uvedení Smetanova Ronda C dur pro dva klavíry, které pod vedením Jitky Čechové nastudovali žáci ZUŠ – Michaela Červenková, Eliška Prášilová, Vojtěch Bogar a Simeon Goda. Dále se z klavíristů představí sestry Ema a Justýna Šmatovy nebo Helena Zlámalová.

Mimo ústřední klavírní linku, která rezonuje s celkovým zaměřením letošní dramaturgie Lípy Musicy, se v rámci večera Má to smysl! mohou návštěvníci těšit i na vystoupení klasických kytaristů, houslistů či hráčů na dechové nástroje či zpěváků, např. Konstantin Pergler, Johana Švejnohová, Klára Kirschnerová, Kristýna Žvachtová, Kristina Opálková, Anna Skočovská, Blanka Králová nebo Patrik Severa. V programu zazní díla Bedřicha Smetany, Petra Iljiče Čajkovského, Modesta Petroviče Musorgského, Camille Saint-Saënse, ale i soudobých autorů. Závěr koncertu bude tradičně patřit šlágrům v podání Jazzové farmy, s nimiž se představí i Jitka Čechová.

Akce změřená na podporu mladých talentů rozvíjejících své hudební nadání na českolipské ZUŠ nabízí žákům nejen společného vystoupení s renomovaným umělcem na jednom koncertním pódiu při veřejném vystoupení, ale také možnost účastnit se mistrovských kurzů a získat tak cenné rady a inspiraci od renomované umělecké osobnosti.

Na recitál Kláry Gibišové i koncert Má to smysl jsou vstupenky ještě v prodeji ve festivalové kanceláři nebo online a budou dostupné i na večerní pokladně před koncerty.

Hlavními partnery festivalu je skupina ČEZPivovar Cvikov a Ještědská stavební společnost

 
 

alt
alt
alt
alt
Nahoru