Dnes je 30. 09. 2024
svátek má Jeroným

„Mojí výhodou je finanční zajištěnost," říká Ludvík

Archiv

Co Vás vedlo k tomu, že jste se rozhodl kandidovat do Senátu?
Po 12 letech budování firmy a působení v byznysu jsem se rozhodl pro politiku. Předal jsem výkonnou funkci generálního ředitele našemu odchovanci (Ing. Hřebřinovi – pozn. redakce) a uchýlil jsem se do funkce předsedy představenstva, kterou kvalifikuji jako čestnou funkci. A proč jsem se rozhodl pro Senát? Není to žádné okamžité rozhodnutí, v naší vnitrostranické hierarchii jsem to vyhlásil již před dvěma roky. Pro Senát jsem se rozhodl proto, že tam vidím větší uplatňování osobností a prosazování svých názorů. V Parlamentu je to podle mého názoru více korigované stranickou linií a kolektivním názorem vůbec. V senátorovi vidím větší sepětí s regionem, což ostatně vyplývá z mechanismu voleb do Senátu.


Jak si představujete svoji práci v Senátu za předpokladu, že byste byl zvolen? Ve kterém senátním výboru byste zasedl nejraději?
V tom mám naprosto jasno. Zjistil jsem si organizaci fungování Senátu a své největší uplatnění vidím v hospodářském výboru a obecně v nepřetržitém boji s korupcí a byrokracií. Nejvíce bych chtěl ovlivňovat zejména oblast veřejných zakázek, například zákon o soutěžích, kde je určitě co zlepšovat.


Nemyslíte si, že by byl váš boj proti korupci spíš bojem proti větrným mlýnům?
Myslím, že po 12 letech v byznysu si nemůžu nic idealizovat. Pokud by však každý takto přemýšlel, tak bychom nikdy nezačali. Někdo zkrátka začít musí. Nedělám si iluze, že se objeví efekt objeví okamžitě. Jde tu o mravenčí práci a jakýkoliv malý posun lze považovat za úspěch.


Máte představu o tom, jak by se dalo Českolipsku z pozice senátora pomoci?
Je zbytečné, abych vysvětloval obligátní fakt, že senátor nic konkrétního neovlivňuje. Podle mého názoru ovlivňuje a nebojme se výrazu lobbing. Razím takové své heslo – všechno prospěšné pro svůj českolipský region. Myslím si, že znám velmi dobře systémy, které fungují v investiční politice jak státu, tak krajů a měst. Tam vidím svoji úlohu, že bych uměl jednotlivých starostům, zastupitelům pomoci vysvětlit to, co budou potřebovat. Budu-li hodně konkrétní, tak už jsme s lobováním trochu začal. Před několika dny bylo 15. výročí bylo 15 let výročí základní školy Špičák. V mých schopnostech bylo pozvat Petra Mareše, místopředsedu vlády, ukázat mu, že je ta škola už málem padá na hlavu a že potřebuje státní dotaci na rekonstrukci. To byla ukázka toho, jak bych si představoval pomoc regionu.


Objevují se názory, že se snažíte dostat do Senátu mimo jiné proto, abyste získal další kontakty potažmo další zakázky pro Stavební podnik Ralsko, který spoluvlastníte. Této tezi může nahrávat i fakt, že minimálně část vaší předvolební kampaně platí právě Ralsko. Podle informací, které i-noviny získaly, zaplatilo Ralsko 600-700 tisíc korun za dětský den na Autodromu v Sosnové. Ptám se, proč neplatíte kampaň přímo Vy z osobních peněz?
Stručná odpověď je jednoznačná – není to vůbec pravda.


Co není pravda?
To, co jste říkal. Citovaný dětský den nebyla vůbec moje akce, to byla předvolební akce Petra Mareše do parlamentních voleb. Já ji nefinancoval. Jinak zdroje mojí předvolební kampaně jsou naprosto čisté, jsou vícezdrojové a samozřejmě je do puntíku zveřejním po volbách.


Prozradíte subjekty, které se podílejí na financování Vaší kampaně?
Prostředky na kampaň jsem získal ze tří zdrojů – z mojí mateřské strany, mé osobní peníze a sponzorské příspěvky, které jsou vedeny na odděleném účtu a samozřejmě je zdaním. Tam se mi sešly relativně dost peněz, řádově ve stech tisících korun.


Figuruje mezi sponzory i Stavební podnik Ralsko?
Ano, samozřejmě.


MfD přinesla 17.9.2002 v článku Stavba smíření je jeden velký průšvih informaci:„Předsedou představenstva Stavební společnosti Ralsko je krajský zastupitel Stanislav Ludvík (US-DEU). Ten si dokázal letos v březnu v zastupitelstvu Libereckého kraje také prosadit zaplacení osmimiliónového dluhu ministerstva za knihovnu.“ Nemyslíte, že je možné považovat tento krok za střet zájmů?
Já už to mám tak nadřené, že budu stručný. Absolutně to za střet zájmů nepovažuji, neboť tohle může říct jenom ten, kdo se neseznámil s celým procesem. Naopak, právě protože jsem krajský zastupitel a mohlo by vzniknout podezření z nějakého střetu, tak jsme postupovali nad rámec úzkostlivě. Ke každému jinému investorovi bychom se chovali mnohem razantněji, protože ten osmimilionový poplatek vyplýval ze smlouvy, byl uznán, byl podán, byl vydán platební rozkaz. Využil jsem toho, že jsem členem krajského zastupitelstva a nabídl jsem zlevnění, protože v okamžiku vydání platebního rozkazu by tam naběhly úroky a soudní poplatky, které už v té době dělaly skoro milión. Navrhnul jsem naprosto seriózně, ať zváží, jestli zaplatí před vydáním platebního rozkazu, Ralsko to potom okamžitě stáhne a nebo jestli to nechají doběhnout a bude to stát o milión více.


Lze sloučit funkci senátora a předsedy představenstva stavební společnosti s bezmála miliardovým obratem?
Jsem o tom stoprocentně přesvědčen. Jak jinak dostat podnikatele s mnohaletými zkušenostmi do politiky? Slučitelné to podle mého názoru je. Jsem přesvědčen, že jsem se naučil hospodařit s časem a veřejně říkám, že se budu v případě zvolení věnovat senátorské práci na sto procent.


Byl jste členem komise pro prodej nemovitostí v České Lípě, ze které jste v květnu 2000 odstoupil kvůli tomu, že se zastupitelé neřídili jedním doporučením komise (komise pouze doporučuje, finální slovo má vždy zastupitelstvo – pozn. red.). Byl jste také členem dozorčí rady českolipské nemocnice, odkud jste v srpnu 2002 také rezignoval kvůli přílišné fluktuaci lékařů. Vypadá to, jako kdybyste neměl o tyto málo prestižní funkce zájem, případně že se zbavujete odpovědnosti.
Z komise pro prodej nemovitostí jsem odešel z několika důvodů. Několikrát tam došlo k tomu, že jsme v komisi něco detailně probrali, odhlasovali jsme doporučení a pak členové komise, kteří jsou současně členové zastupitelstva, hlasovali na zastupitelstvu jinak.


Dobře. Nicméně do dozorčí rady nemocnice jste byl jmenován před nástupem současného vedení nemocnice, tedy MUDr. Tvrzníka a jeho spolupracovníků. Mohl jste tedy současným problémům zabránit? Z tohoto pohledu je možné chápat vaše odstoupení jako alibismus.
Nechtěl jsem se zahloubávat do organizace nemocnice. Je třeba zdůraznit, že dozorčí rada není žádný kompetentní orgán, který dokonce v řadě okresních nemocnic neexistuje. Tento orgán si zřídila okresní přednostka a je to orgán pouze poradní, který nemá žádnou váhu. Podle mého názoru slouží dozorčí rada pro přenos informací řekněme z lidu ke zřizovateli, tedy okresnímu úřadu.


I když jste měl pouze poradní hlas, jak vy říkáte, mohla to být pro vás naopak výzva, jak té nemocnici pomoci než rezignovat.
Skutečně, do té rady jsem byl jmenován před výběrovým řízením na ředitele nemocnice. V té době jsem naprosto souhlasil s odvoláním tehdejšího ředitele Březiny. Bylo vypsáno výběrové řízení, do kterého se bohužel přihlásili tři lidé a z těch tří připadal v úvahu jedině MUDr. Tvrzník.


Mám to chápat tak, že jste v té době nepovažoval nikoho z těch tří včetně MUDr. Tvrzníka za toho pravého kandidáta na post ředitele nemocnice?
Nazvěme to tak, že jsem nikoho z nich nepovažoval za to pravé ořechové. Ředitel Tvrzník by měl více naslouchat kritickým názorům.


V rozhovoru pro Českolipský deník jste uvedl, že se někdo snaží kriminalizovat vaši osobu. Tušíte, kdo by to mohl být?
Netuším, kdo by to mohl být. Tuším ale, proč to dělá. Dotyčný osoba ne skupina osob se snaží o moji diskreditaci.


Můžete uvést nějaký konkrétní příklad?
Od doby, kdy jsem oznámil svoji kandidaturu do Senátu jsem zaznamenal několik anonymů, třeba formou textové zprávy. Dalším příkladem může být několik udání, kdy jsem musel podávat vysvětlení k některým obchodním záležitostem společnosti Ralsko, mimo jiné se jednalo o libereckou knihovnu nebo o sídliště ve Šluknově.


Kterého protikandidáta do Senátu se nejvíce obáváte?
(dlouhé přemýšlení) Mohl bych se tomu vyhnout a říct všechny čtyři, to ale není pravda. (opět dlouhé přemýšlení) Asi doktor Tejnora, vzhledem k tomu, že je známý lékař.


Co nabízíte voličům na rozdíl od svých protikandidátů? V čem jste jedinečný?
Jsem přesvědčen, že mám z těch pěti kandidátů nejlepší předpoklady pro regionální pomoc. Nezanedbatelnou výhodou je má finanční zajištěnost. Nevyhýbejme se tématu týkajícího se úplatnosti. Od jednoho politika jsem slyšel názor, že čím je politik majetnější, tím je hůře koruptovatelný.


Já jsem zase slyšel názor, že kdo má hodně, ten chce ještě víc.
To je pravda, ale já patřím do té první škatulky.






Stanislav Ludvík se narodil ve Vysokém Mýtě 6. dubna 1951. Vystudoval stavební průmyslovku, pokračoval na ČVUT v Brně, ale studium nedokončil. Pracoval v Zemědělských stavbách Vysoké Mýto, ve Vodohospodářských stavbách Děčín, ve Výstavbě dolů uranového průmyslu ve Stráži pod Ralskem. Po revoluci spoluzaložil Stavební podnik Ralsko v.o.s. V současné době je předsedou představenstva Stavebního podniku Ralsko a.s.
Je ženatý, má dva syny. Ve volném čase se věnuje jízdě na kole, vysokohorské turistice a hře na kytaru
.